Tryb wyświetlania: normalnykontrastowa
Rozmiar tekstu:
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie
 

Menu przedmiotowe
Akty Prawne
Uchwały Rady Miejskiej
Rok 2007
Apel Rady Miejskiej
Deklaracja Rady Miejskiej
Oświadczenia Rady Miejskiej


  Menu przedmiotowe
  Akty Prawne / Uchwały Rady Miejskiej /  Rok 2007
Tytuł dokumentu: Uchwała Nr 25/IV/07 w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miejskiej Nowa Ruda
Data utworzenia: 29.01.2007
Data na dokumencie:
Symbol dokumentu:
Typ dokumentu: uchwały

 

Uchwała Nr 25/IV/07

Rady Miejskiej w Nowej Rudzie

z dnia 24 stycznia 2007r.


w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miejskiej Nowa Ruda


Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203, z 2005 r. Nr 172 poz. 1441 i Nr 175, poz. 1457, z 2006 r. Nr 17, poz. 128 i Nr 181, poz. 1337) i art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, zm. z 2004 r. Nr 6, poz. 41, Nr 141, poz. 1492, z 2005 r. Nr 113, poz. 954, Nr 130, poz. 1087, z 2006 r. Nr 45, poz. 319) oraz w związku z uchwałą Nr 279/XXXIV/05 Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 22 czerwca 2005 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miejskiej Nowa Ruda, Rada Miejska w Nowej Rudzie uchwala, co następuje:


§ 1

Uchwala się Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miejskiej Nowa Ruda, zwane dalej „Studium”.


§ 2

Studium składa się z:

  1. Tekstu, stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały.

  2. Części graficznej zawierającej:

1) rysunek pt: „Uwarunkowania rozwoju przestrzennego” w skali 1:10 000, stanowiący

załącznik nr 2 do uchwały,

2) rysunek pt: „Kierunki rozwoju przestrzennego” w skali 1:10 000, stanowiący

załącznik nr 3 do uchwały.

  1. Rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag, dotyczących projektu Studium, stanowiącego załącznik nr 4 do uchwały.


§ 3

Traci moc uchwała Nr 145/XVIII/99 Rady Miejskiej w Nowej Rudzie z dnia 15 grudnia 1999 roku. w sprawie przyjęcia “Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miejskiej Nowa Ruda”.


§ 4

Uchwała wchodzi w życie z chwilą podjęcia.

Przewodniczący Rady Miejskiej
Andrzej Behan


Uzasadnienie

do Uchwały Nr 25/IV/07

Rady Miejskiej w Nowej Rudzie

z dnia 24 stycznia 2007r.


w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków

zagospodarowania przestrzennego Gminy Miejskiej Nowa Ruda


Potrzeba uchwalenia projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miejskiej Nowa Ruda jest podyktowana następującymi okolicznościami:

  • wejściem w życie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, późn. zm.);

  • istotną zmianą zewnętrznych i wewnętrznych uwarunkowań ekonomicznych, w tym wynikających z włączenia Polski do Unii Europejskiej, co stworzyło większe możliwości pozyskiwania środków finansowych na realizację różnych inwestycji,

  • istotną zmianą najważniejszych funkcji w wyniku wcześniej przeprowadzonej restrukturyzacji bazy ekonomicznej miasta; dominujące poprzednio górnictwo węglowe zostało zastąpione przez inne aktywności gospodarcze, które w ostatnim okresie wykazują tendencje wzrostowe (m. in. turystyka i różne nowe aktywności produkcyjne i usługowe); aktualnie baza ekonomiczna Nowej Rudy znajduje się już w innej fazie restrukturyzacji,

  • wynikami przeprowadzonej analizy aktualności obowiązującego Studium, które ujawniły szereg barier lub niedogodności dla dalszego rozwoju miasta,

  • propozycjami pożądanych inwestycji, które były zgłaszane przez mieszkańców i przedsiębiorców, a stały w kolizji z zapisami dotychczas obowiązującego Studium.

Głównym założeniem prac przy projekcie Studium, stanowiącym zmianę obowiązującego dokumentu, było dostosowanie dotychczasowej sytuacji planistycznej miasta do wymogów nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nowe przepisy unieważniły niektóre obowiązujące miejscowe plany, a ponadto zobligowały Radę Miejską do badania zgodności planów miejscowych z ustaleniami Studium. Wymóg ten, powoduje w chwili obecnej, wstrzymanie prac nad sporządzaniem niektórych nowych projektów planów miejscowych aż do czasu uchwalenia Studium.

W trakcie prac nad sporządzeniem projektu Studium uwzględniono wiele nowych wniosków, uwag oraz potrzeb zgłaszanych przez zainteresowane osoby, instytucje czy też Władze Miasta. Przeprowadzono analizy i wprowadzono szereg zmian dotyczących układu funkcjonalno-przestrzennego, w tym przede wszystkim układu komunikacyjnego, tak wewnętrznego, jak i zewnętrznego (w szczególności proponowane obejścia terenów intensywnego zagospodarowania miejskiego Drogosławia, Nowej Rudy–Centrum oraz Słupca na trasie drogi wojewódzkiej nr 381). Wskazano nowe tereny osadnicze – mieszkaniowe, mieszkaniowo-usługowe, usługowe oraz przeznaczone dla różnych nierolniczych aktywności gospodarczych (najwięcej takich terenów wskazano w rejonie Słupca, gdzie występują najkorzystniejsze uwarunkowania topograficzne i ekofizjograficzne). W związku z licznie występującą zabudową rozproszoną w Studium zaadaptowano istniejące tereny (działki) z taką zabudową, hamując jednak proces tworzenia nowych enklaw takiej zabudowy. Niezależnie od wskazania kierunków ekspansji zainwestowania miejskiego na tereny otwarte, ustalono pełną adaptację istniejących terenów poprzemysłowych i pokoplanianych, przeznaczając je – zgodnie z procesami restrukturyzacyjnymi - na nowe funkcje gospodarcze (część z nich wchodzi w zasięg Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), a miejscami także na funkcje sportowo-rekreacyjne.

W związku z przewidywanym wzrostem aktywności związanych z ruchem turystycznym, wyznaczono dość znaczne tereny, których zagospodarowanie służyć będzie rozwojowi funkcji turystycznej miasta. Ten cel wspierać winny także wskazane w Studium działania na rzecz ochrony środowiska kulturowego i krajobrazu. Z kolei poprawie warunków życia i zamieszkania lokalnej społeczności służyć powinny regulacje dotyczące modernizacji i odpowiedniej rozbudowy systemów infrastruktury technicznej, niezależnie od wspomnianych wcześniej – usprawnień układu komunikacyjnego oraz wzbogaceniu przestrzeni municypalnej w tereny sportowo-rekreacyjne.



Załącznik Nr 4


ROZSTRZYGNIĘCIE O SPOSOBIE

ROZPATRZENIA UWAG


1. Nie uwzględnia się uwag dotyczących projektu studium uwarunkowań i kierunków

zagospodarowania przestrzennego Gminy Miejskiej Nowa Ruda wniesionych przez:

1) Elżbietę i Włodzimierza Nowosławskich oraz Radosława Nowosławskiego, pismem z

dnia 26.10.2006 r.;

  1. Krzysztofa Kazunia, pismem z dnia 28.09.2006 r.;

  2. Krystynę Gali, pismem z dnia 16.10.2006 r.

2. Nie uwzględnia się w części uwag dotyczących projektu studium uwarunkowań i kierunków

zagospodarowania przestrzennego Gminy Miejskiej Nowa Ruda wniesionych przez:

1) Zbigniewa i Krystynę Adamkiewicz, pismem z dnia 26.10.2006 r., w odniesieniu do

zmiany przeznaczenia na części działki nr 248/2;

  1. 2) Edwarda, Oskara i Krystynę Mołdoch, pismem z dnia 12.10.2006 r., w odniesieniu do:

  1. działek nr: 11 i 24,

  2. zmiany przeznaczenia na funkcję mieszkaniową z usługami na części działek nr: 30/1 i 30/2.

W wyniku wyłożenia w dniu 3 października 2006 r. projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miejskiej Nowa Ruda złożono uwagi do przyjętych w nim rozwiązań. W odniesieniu do części uwag uznano, że ich uwzględnienie jest niepożądane. Za odrzuceniem uwagi Państwa Elżbiety, Włodzimierza i Radosława Nowosławskich przemawia fakt, że w przypadku jej przyjęcia dopuszczone byłoby na wskazanej przez Nich działce wprowadzenie funkcji mieszkaniowej, co na obszarze pomiędzy stacją paliw, terenami przemysłowymi i drogą wojewódzką nr 381, w bezpośredniej bliskości komunalnego składowiska odpadów, jest wysoce niepożądane. Zwraca się przy tym uwagę, że omawiana działka jest przeznaczona w Studium na funkcję oznaczoną symbolem „P”, dla której ustalenia poza zakazem lokalizacji zabudowy mieszkaniowej bardzo niewiele różnią się od ustaleń dla funkcji oznaczonej symbolem „U,KSN”.

Z kolei za odrzuceniem uwagi Pana Krzysztofa Kazunia, wnoszącego o zmianę przeznaczenia swojej działki z obecnego rolnego na funkcję o symbolu „UP”, przemawia potrzeba zapewnienia możliwości realizacji obwodnicy Słupca (w ciągu drogi wojewódzkiej 381), ujętej w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Dolnośląskiego. Na należących do Pana Krzysztofa Kazunia gruntach planowane jest zarówno poszerzenie obecnego fragmentu tej drogi (do przekroju dwujezdniowego), jak i wybudowanie fragmentu obwodnicy oraz łączącego oba te odcinki skrzyżowania.

Uwagę Pani Krystyny Gali należało odrzucić, gdyż jego autorka wniosła o zmianę „przeznaczenia na funkcję MU/UP”, nie definiując jednak jakie ustalenia miałyby odnosić się do tego symbolu. Ten symbol nie jest natomiast zastosowany ani w omawianym projekcie Studium ani w rozporządzeniach wydanych w oparciu o ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, co pozwoliłoby jednocześnie zrozumieć intencję autorki. Zwraca się jednak uwagę, że północna część działki nr 4, będącej przedmiotem omawianego wystąpienia, została przeznaczona w Studium na funkcję oznaczoną symbolem „MP”, który w dużej mierze łączy ustalenia określone w Studium dla terenów oznaczonych odrębnymi symbolami „MU” i „UP”.

Kolejne dwa wystąpienia zostały uwzględnione na części obszarów, które autorzy wymienili w uwagach. Państwo Zbigniew i Krystyna Adamkiewicz wnieśli o zmianę przeznaczenia dotychczasowych gruntów rolnych na tereny z przewagą zabudowy jednorodzinnej lub zagrodowej w związku z istniejącą już zabudową jednorodzinną. Ich postulat został spełniony, jednak tylko na obszarze, na którym wprowadzeniu dalszej zabudowy sprzyjają warunki fizjograficzne. Również na części obszarów, o które występowali Państwo Edward, Oskar i Krystyna Modłoch uwzględniono zmianę przeznaczenia z rolnej na funkcję mieszkaniową z usługami. Dzięki temu będzie możliwa rozbudowa, modernizacja i przekształcenie istniejących siedlisk. Jednocześnie blokuje się możliwość przekształcenia rozległych gruntów rolnych w obszary zabudowy, gdyż kolidowałoby to z planowaną budową obwodnicy Słupca, o której była mowa wcześniej. Trudno bowiem byłoby przekonać inwestora, w tym wypadku Zarząd Województwa Dolnośląskiego, do budowy obwodnicy, jeżeli wcześniej wprowadza się zabudowę po obydwu stronach jej planowanego przebiegu. Warto przy okazji zwrócić uwagę, że w omawianym projekcie Studium przewidziano pod różne formy zabudowy, w tym mieszkaniową, rozległe nowe obszary, których możliwości uzbrojenia i inne warunki lokalizacji są znacznie korzystniejsze od tych, jakimi charakteryzują się grunty wskazane w omawianej uwadze.


Załączniki
tekst Studium   Studium.pdf (1.1 MB)


Osoba odpowiedzialna za treść Justyna Caban
Osoba wprowadzająca dokument Justyna Caban

 Rejestr zmian dokumentu
01.02.2007    Dodano załącznik "tekst Studium" (Justyna Caban)
 

    Administracja serwisu   Redakcja  
    Informacje nieudostępnione w biuletynie
    Intrukcja użytkowania biuletynu